HISTORIA HERBATY CEJLOŃSKIEJ
P rzemysł sadowniczy Cejlonu (Sri Lanki) miał swój początek w roku 1820 gdy Brytyjski osadnik, George Bird, próbował uprawiać kawę w wyższych partiach kraju, w regionie
Kandy. Wraz z zapotrzebowaniem na kawę w Europie, stała się ona głównym produktem eksportowym wyspy. Kawa jednakże, nie była źródłem fortuny i bogactwa jak spodziewali się tego osadnicy. Podczas gdy jedni zbijali fortunę, inni tracili wszystko za sprawą zarazy roślinnej stopniowo wyniszczącej ten przemysł. Herbata stała się głównym produktem Sri Lanki na początku roku 1870.
Pierwsze drzewko herbaciane posadził eksperymentalnie w roku 1867 Szkocki plantator James Tylor. Plantatorzy kawy chcąc podjąć kolejną próbę osiągnięcia zysku podążyli za Tylorem i zaczęli uzupełniać swe plantacje krzewami herbaty. Plantacja o nazwie Loolecondera, na której Taylor zapoczątkował uprawę pierwszych akrów herbaty, stała się modelem dla przyszłego rozwoju przemysłu herbacianego Sri Lanki. Taylor przybył na Cejlon (Sri Lankę) ze Szkocji w roku 1852, w wieku 16 lat. Osiedlił się na plantacji Loolecondera, 40 km od Kandy; zmarł 40 lat później.

Taylor zbudował coś w rodzaju pierwotnej fabryki, w której ręcznie dokonywano procesu obróbki herbaty. Fabryka była zdolna do przyjmowania liści do masowej produkcji z 40 hektarów upraw. Z kolei w roku 1872 zbudował według własnego projektu maszynę zasilaną wodą do zwijania liści herbacianych, której używano już w roku następnym. Ta metoda produkcji herbaty została przejęta także przez innych plantatorów. Z 400 hektarów herbaty na wyspie w roku 1875 jej zasięg zwiększył się aż do 120,000 hektarów w roku 1990. Dziś herbata porasta 200,000 hektarów wzgórz i południowych nizin kraju. Mimo, że pierwsze uprawy herbaty na skalę przemysłową zapoczątkowano w roku 1867, dopiero w roku 1873 mała, 23 funtowa paczuszka herbaty została exportowana ze Sri Lanki do Wielkiej Brytani. Od tamtej pory, produkcja herbaty urosła do rangi głównego przemysłu eksportowego w państwie. Wybierz się na wycieczkę na Sri Lankę i poznaj ojczyznę uprawy herbaty. Szczegóły na stronie https://exorientelux.pl/sri-lanka/.