DOBRE ZDROWIE DZIĘKI HERBACIE
H erbata jest całkowicie naturalnym produktem. Rośnie w nieskażonym środowisku i przetwarzana jest w higienicznych warunkach, w sposób odpowiadający współczesnym
wymogom i preferencjom. Stanowi także źródło wody, której najmniejsza ilość jest potrzebna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Pijąc herbatę bez cukru, mleka lub innych dodatków nie spożywamy żadnych kalorii. Wartość kaloryczna samego naparu herbacianego jest równa prawie zeru. Nie jest możliwe porównanie ilości węglowodanów, tłuszczów i białek zawartych w herbacie z ich zawartością w innych produktach żywnościowych. Z drugiej jednak strony, herbata jest bogata w składniki nie mające właściwości odżywczych, które nie biorą udziału w produkcji energii czy wzroście masy ale spełniają inne ważne funkcje biologiczne.

Główny taki składnik to polifenole. Polifenole, a konkretnie flawonoidy zawierające katechiny, są silnymi antyoksydantami w dużej mierze odpowiedzialnymi za prozdrowotny efekt picia herbaty. Polifenole znajdują sie w większości roślin ale herbata wyróżnia się wyjątkowo dużą ich zawartością. Zarówno czrna jak i zielona herbata mają porównywalną zawartość flawonoidów i przewyższają pod tym względem nawet czerwone wino.
Badania naukowe wykazują, że regularne picie herbaty zmniejsza ryzyko chorób serca, wylewów oraz zachorowań na niektóre typy raka poprzez utrzymywanie w równowadze płynów ustrojowych i usuwanie zmęczenia. Herbata stanowi także dobre źródło fluoru co korzystnie wpływa na wzmocnienie szkliwa nazębnego. Herbata zawiera ponad połowę mniej kofeiny niż kawa. Odkryto, że obecność w herbacie kofeiny nie rzutuje niekorzystnie na zdrowie, właśnie dzięki zawartości polifenoli.

Zalecana ilość herbaty pitej każdego dnia to 5 - 10 filiżanek. Corocznie konsumuje się ponad 3 biliony kg herbaty. Herbata jest pita na wiele różnych sposobów - bez żadnych dodatków, z cukrem i mlekiem etc; gorąca lub zimna, na okrągło. Wszechstronne właściwości herbaty zostały chyba najlepiej opisane przez żyjącego w XIX wieku Brytyjskiego Premiera, Williama Gladstone: " Jeżeli jest ci zimno herbata cię ogrzeje, jeżeli za gorąco, ochłodzi cię. Jeżeli jesteś przygnębiony, rozweseli cię. Jeżeli jesteś wzburzony, uspokoi cię." Filiżanka mocnej herbaty jast dobra na początek dnia, a jasny, lekki orzeźwiający napar po lunchu lub Earl Grey bądź inna aromatyczna herbata na jego zakończenie.